Mikrobi mūsu mēbelēs

Putekļu ērcīte

Mikrobi kuri sakrājas mūsu mēbeļu audumā

Šajā pasaulē ir dažādas baktērijas jeb mikrobi. Dažas ir labas, dažas ir sliktas. Dažas slēpjas tavā dīvānā, paklājos un mājās. Lielākā daļa kopumā ir nekaitīgas, priecīgas līdzpastāvēt ar cilvēkiem. Bet dažas ir mazāk draudzīgas un var izraisīt dažādas veselības problēmas. Šeit ir 3 kaitīgas bakterijas, kas varētu slēpties tavā mājā.

Proteo Baktērijas (mikrobi), kas slēpjas tavu mājdzīvnieku kažokos.

 Ja tev ir suns, tad ir iespējams, ka tavā mājā ir proteo baktērijas (mikrobi). Šī ir plaša bakteriju grupa, kas aptver aptuveni trešo daļu no visām pazīstamajām sugām, tāpēc problēmas var būt diezgan dažādas, ieskaitot to, kas izraisa klepu. Vispārēji runājot, šī bakteriju grupa galvenokārt izplatās ne caur ķermeni vai tavas suņa ķermeni, bet caur putekļiem. Tāpēc, ja tev ir suns, kurš mīl uzturēties ārpus telpām, tad ļoti iespējams, ka tavā mājā ir šīs baktērijas, un ja viņi mīl gulēt uz dīvāna vai paklāja, vari būt drošs, ka šīs baktērijas ir dziļi iesakņojušās.

Streptokoku mutants tavā gultas veļā!

 Varbūt esi dzirdējis par šo bakteriju no sava zobārsta, jo tas ir galvenā iemesla, kāpēc mēs mazgājam zobus. Šīs bakterijas mīl uzturēties mūsu mutēs, ēst tur nokļuvušo pārtiku un izdalīt skābi savā gremošanas procesā. Ar rūpīgu tīrīšanu mēs cenšamies atbrīvoties no šīs skābes un šīm baktērijām, bet tās neuzturas tikai mūsu mutēs. Tās arī mīt mūsu mājās. Vispārēji runājot, šīs baktērijas dzīvo mūsu gultas veļā un spilvenos, bet tās var nokļūt arī uz dīvāna, īpaši, ja tur guli skatoties televizoru. Par laimi šīm baktērijām vajag mitru vides, lai dzīvotu, bet tās var izdzīvot uz sausiem materiāliem kādu laiku. Bīstamās baktērijas var glabāties gandrīz visā tavā mājā, sākot no dīvāna līdz spilveniem gultā, un lai arī regulāra tīrīšana uzlabos lielāko daļu, dažreiz nepieciešama intensīvāka tīrīšana. Šādos gadījumos regulāra mēbeļu un paklāju tīrīšana var palīdzēt iznīcināt šīs kaitīgās baktērijas un mājā atgriezt veselīgāku vidi.

E.coli un draugi tur, kur atrodas ēdiena atliekas.

Zini, kad aiz dīvāna spilvena, meklējot tālvadības pulti, tur atrodi monētas un nelielas ēdiena daļiņas? Nu, šīs ēdiena daļiņas, iespējams, ir pārklātas ar enterobaktērijām, bakteriju dzimtu, kas ietver E. coli. Lielākā daļa šo baktēriju ir nekaitīgas un apmierinātas ar tavām aizmirstajām pārtikas atliekām, bet dažas var izraisīt nopietnas problēmas, it īpaši tiem, kuri visticamāk ieliks tos pārtikas gabaliņus savās mutēs—proti, mājdzīvnieki un mazi bērni. Parasti šīm baktērijām vislabāk patīk augļi un dārzeņi, tāpēc vari mazāk uztraukties, ja pārtika lielākoties ir čipsi un popkorns, bet tas tomēr ir labs iemesls dīvānam tikt regulāri tīrītam.

Kas ir putekļu ērcītes?

Mājas putekļu ērcītes ir mikroskopiski kukaiņi, kas pārtiek no cilvēku un to mājdzīvnieku atmirušajām ādas šūnām . Tās nepārnēsā slimības, bet var izraisīt alerģisku reakciju astmas slimniekiem, kā arī citiem cilvēkiem, kuri ir alerģiski pret ērcīšu izkārnījumiem. Vidēji cilvēks zaudē ap 10 gramiem mirušas ādas nedēļā, mājdzīvnieki daudz vairāk. No tā arī pārtiek putekļu ērcītes. Atkarībā no cilvēka, reakcija var sākties ar niezošām acīm un smagākos gadījumos beigties ar astmas lēkmi.

Kur tās dzīvo?

Gulta ir vieta, kur tiek pavadīta 1/3 daļa no mūsu dzīves. Parasts, lietots madracis var sevī saturēt no 100000 līdz 10 miljoniem ērcīšu. Ērcītēm patīk siltas, mitras vietas, kā piemēram gultas madrača iekšpuse, kad kāds uz tā guļ. Tāpat augsta ērču populācija ir arī guļamistabas tepiķos un gultu pārsegos.

Vai tās ir bīstamas? Ko tās dara?

Tās izraisa alerģiskas reakcijas daudziem cilvēkiem. Alerģija pret putekļu ērcītēm parasti ir cilvekiem, kuriem uz to ir nosliece, taču kā jebkura alerģija, tā var parādīties arī laika gaitā. Augsts putekļu ērcīšu daudzums un to atkritumi var izraisīt alerģiju arī cilvēkos, kuri agrāk ir bijuši imūni. Putekļu ērcīšu klātbūtne var būt iemesls deguna polipu augšanai.

Putekļu ērcīšu klātbūtne pirmajā dzīves gadā var izraisīt cilvēkam alerģiju uz visu atlikušo mūžu.
Ap 80% no putekļiem, kurus mēs redzam saules stariem iespīdot istabā, īstenībā ir atmirušās ādas šūnas, kas ir ļoti alerģiskas.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shopping Cart